Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

V dnešnej dobe nemá nikto peňazí nazvyš a snažíme sa šetriť, kde sa dá. A to platí aj pre tlač. Vedeli ste, že niekoľkými jednoduchými trikmi tlačové náklady až niekoľkonásobne znížite? Poďme sa na tieto tipy spoločne pozrieť.

1. Siahnite po kompatibilných alebo repasovaných toneroch

Najväčšiu úsporu vám prinesú tzv. alternatívne náplne, ktoré sú až 4-krát lacnejšie ako tie originálne od výrobcov tlačiarní. Rozdeľujeme ich na dva druhy:

  • Kompatibilné náplne majú rovnaké vlastnosti ako originálne tonery, vyrábajú ich spravidla menšie ázijské firmy. Vďaka prísnej certifikácii nehrozí, že by akokoľvek poškodili tlačiareň (ak nekúpite tonery od nepreverených výrobcov).
  • Repasované náplne sú znovu naplnené tonery od originálnych výrobcov. Tieto prázdne kazety vykupujú tretie strany (nie pôvodní výrobcovia) a znovu ich napĺňajú tonerovým práškom. Jedná sa teda o recyklácii. Repasované tonery teda pomáhajú šetriť životné prostredie.

2. Zvoľte správnu tlačiareň

Tlačíte len občas niekoľko málo dokumentov? Potom sa vám oplatí atramentová tlačiareň. Je lacnejšia ako laserová, má ale vyššie tlačové náklady (čo ale pri občasnej tlači nevadí).

Ak tlačíte vo vysokom objeme, vyberte laserové zariadenie. Má síce vyššie obstarávacie náklady, nižšia cena tlače ju ale čoskoro hravo dorovná.

3. Tlačte v menšom objeme

To dosiahnete napr. tým, že budete tlačiť na obe strany papiera a v polovičnom meradle, tzn. 2 stránky na jeden list A4 (ak nejde o oficiálnu dokumentáciu či dôležité pracovné podklady).

V praxi je aj taký text veľmi dobre čitateľný, a čo viac – vedľa oveľa nižšej spotreby náplní výrazne ušetríte aj za papiere.

Ušetriť vám pomôže tiež tlač v úspornom režime a využitie špeciálnych, ekologických fontov, ktoré spotrebu atramentu (či tonerového prášku) ďalej znižujú až o 30%. Ide o písma Absolut Green, Ryman Eco alebo Ecofont Vera Sans.

4. Tlačte len naozaj potrebné dokumenty

Najlepším spôsobom, ako na tlači ušetriť, je tlačiť čo najmenej. Tento prístup je nielen ekonomický, ale je tiež šetrný k životnému prostrediu. S radom dokumentov možno pritom pracovať elektronicky: patria sem letenky, rôzne vouchery, alebo školské i pracovné podklady. A o zbytočnosti tlačenia e-mailov snáď nie je potrebné vôbec diskutovať.

V nedávnom prieskume sa navyše ukázalo, že celá polovica vytlačených dokumentov sa nikdy nevyužije. Jednoducho po tlači papiere ležia a nakoniec skončia – v lepšom prípade – v archíve, popr. vo skartovačke.

Pokiaľ už tlačiť musíte, využite (vedľa tipov spomenutých vyššie) recyklovaný papier (a dokumenty, ktorých sa zbavujete, pošlite do ďalšieho kola recyklácie).

5. Kúpte si tankovú tlačiareň

Tieto atramentové zariadenia nevyužívajú tradičné cartridge, ale tankový systém – atrament sa jednoducho pridáva do pripravených nádobiek. Hlavnou výhodou tohto systému sú nižšie náklady.

Výroba náplní do tankového zariadenia je totiž oveľa lacnejšia ako pri klasickej tlačiarni, kde veľkú časť nákladov tvorí spracovanie obalu cartridge, ktorý musí byť oi. vybavený čipom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *