Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
susene-citrusy-sucicka-na-ovocie-susenie-ovocia

Zdravé stravovanie a aktívny životný štýl patria k trendom uplynulého obdobia. Neustále narastajúca veľkovýroba spolu s veľkoobchodom donútila mnohých ľudí, aby sa skutočne zaujímali o to, ako žijú a čo jedia. Napríklad, staršia generácia by vám dozaista potvrdila, že už ani to ovocie či zelenina nie sú tým, čo kedysi. Sušička na ovocie vám umožní vyťažiť maximum živín z kvalitných potravín. Týchto 8 bodov pri jej výbere neprehliadite.

Ak holdujete záhradkárčeniu alebo podporujete lokálne trhy s domácimi potravinami, máte o zdravú stravu aspoň sčasti postarané. Jedným zo spôsobov, ako takéto zdravé potraviny môžete využiť, je ich sušenie. Viete, ako si vybrať sušičku na ovocie a iné potraviny?

Dôležité: Predtým, ako prejdeme k jednotlivým odporúčaniam a tipom súvisiacim s výberom sušičky ovocia a potravín, si však vysvetlíme, čo to vlastne je a ako to funguje.

Čo je to sušička ovocia a potravín?

Sušička na ovocie a iné potraviny je mašinka, ktorú vo svojej domácnosti určite uvítajú nielen vášniví záhradkári, ale tiež zanietení hubári či milovníci večerného maškrtenia pred televízorom. 

Môžete si v nej totižto vysušiť:

  • ovocie a bylinky z vašej záhradky
  • huby z víkendového výletu
  • či iné potraviny – napríklad aj mäso

Čo sa týka sušeného ovocia, môže byť fantastickou, a predovšetkým zdravou, náhradou rôznych maškŕt, ktoré zvyknú byť, položme si ruku na srdce, večernou neresťou viacerých z nás.

Už z názvu je jasné, že dokáže sušiť ovocie a iné potraviny.

Aký je ale zmysel takéhoto sušenia, resp. ako to vlastne celé funguje?

Ako funguje sušička na ovocie a potraviny

Jednoducho povedané, dôsledkom zahrievania ovocia a iných potravín vo vnútri sušičky dochádza k postupnému odparovaniu prebytočnej vody. Celý proces sušenia začína nasávaním vzduchu cez otvory v sušičke. Nasatý vzduch sa postupne ohrieva na termostatom nastavenú teplotu, pričom pôsobením ventilátora cirkuluje okolo sušených potravín.

Vedeli ste, že sušením dochádza iba k minimálnemu znehodnoteniu minerálov, vitamínov a ďalších stopových prvkov, ktoré sú inak pôvodne obsiahnuté v ovocí a iných potravinách? Navyše, v prípade dodržiavania správneho postupu sušenia prirodzene zachováte aj chute a farby potravín.

Ako vybrať sušičku na ovocie a potraviny

Pred samotným výberom sušičky na ovocie a potraviny by ste si mali zodpovedať viacero otázok a zvážiť niekoľko dôležitých faktorov. V prvom rade sa však zamyslite:

Ako často plánujete sušičku používať a čo všetko chcete sušiť?

Na základe tejto otázky budete lepšie vedieť, pre aký typ sušičky sa rozhodnúť, a koľko do nej investovať

Pokiaľ totižto plánujete sušiť len príležitostne počas letnej sezóny, keď sú záhradky a lokálne trhoviská preplnené čerstvým ovocím, je zbytočné, aby ste na sušičku ovocia a iných potravín minuli trojcifernú sumu. 

Na druhej strane, v prípade, že je vaším snom sušiť nielen ovocie, ale aj iné potraviny, akými sú napríklad huby či mäso, a to počas celého roka, väčšia investícia sa vám dozaista vyplatí. Zoberme to ale všetko pekne poporiadku.

Susička na ovocie: Ideálny typ, veľkosť a materiál

Na slovenskom trhu si môžete vyberať z dvoch základných typov sušičiek rôznych veľkostí. Najčastejšie sa stretávajú s označeniami okrúhle sušičky a hranaté sušičky. V čom spočíva hlavný rozdiel medzi nimi?

Motor

Zatiaľ čo okrúhle sušičky majú motor v dolnej časti, v hranatých sušičkách ho nájdete vzadu. Tým pádom platí, že kým v okrúhlych sušičkách sa uvoľňuje horúci vzduch v smere zdola nahor, tak v hranatých putuje v horizontálnom smere.

Pláty/taniere

V súvislosti s vyššie zmieňovanou skutočnosťou nemôžeme opomenúť ani rozdiel medzi plátmi, resp. taniermi. Kruhové sušičky, sú väčšinou z plastu. Disponujú okrúhlymi taniermi, ktoré si môžete postupne dokupovať, a zväčšovať tak celkovú plochu na sušenie. 

Takouto možnosťou neoplývajú hranaté sušičky, do ktorých sa pláty zasúvajú podobne ako plechy do rúry. Hranaté modely neponúkajú možnosť dokupovania a dodatočného zasúvania ďalších plátov. V porovnaní s okrúhlymi typmi sa však na výrobu hranatých sušičiek častejšie používa aj nerez.

Dôležité: Pláty v okrúhlej sušičke na ovocie a potraviny by ste mali počas sušenia priebežne prehadzovať, keďže horúci vzduch sa prúdením zdola nahor prirodzene ochladzuje. Pokiaľ by ste túto potrebu ignorovali, riskovali by ste, že potraviny sušené na vrchných tanieroch nebudú dostatočne usušené.

Zatváranie

Zatváranie oboch typov sušičiek na ovocie a potraviny je síce rozdielne, no v oboch prípadoch je jednoduché a pohodlné. Zatiaľ čo okrúhle sušičky zatvárate vekom, hranaté zase dvierkami.

susene-jablka-pomarance

Výkon

Výkon je ďalším atribútom, na ktorý by ste si mali posvietiť, keď chcete vedieť, ako si vybrať sušičku na ovocie a iné potraviny. Pri menších a lacnejších modeloch sa výkon štandardne pohybuje v rozmedzí od 200 do 700 W. Do modelov s vyšším výkonom okolo 1 000 W sa oplatí investovať, pokiaľ máte v úmysle využívať sušičku často a vo veľkom.

Kapacita sušenia

Pláty a taniere sme už síce spomínali v predošlých riadkoch, no ešte sa nimi budeme na moment zaoberať. Súvisí s nimi totižto kapacita sušenia, resp. celková plocha sušenia. Vo všeobecnosti platí, že čím viac tanierov, tým väčšia kapacita sušičky.

Na sezónne sušenie vám bohato postačí aj menšia sušička na ovocie s 5 či 7 plátmi. Pokiaľ sa však chystáte na dennodenné sušenie ovocia a ďalších potravín, na trhu nájdete aj väčšie sušičky s kapacitou 12 plátov. Dokonca, vybrané modely oplývajú ešte väčšou kapacitou.

Regulácia teploty sušenia

Dôležitou súčasťou sušičky ovocia a ďalších potravín je aj nástroj na regulovanie teploty sušenia. Základné modely majú túto funkciu ošetrenú zásluhou jednoduchého otočného kolieska so stupnicou na ovládanie termostatu. Na prepracovanejších modeloch však môžete nájsť aj LCD displej na nastavenie teploty sušenia.

Vedeli ste, že niektoré sušičky sú vybavené aj takzvaných časovačom, vďaka ktorému si dokážete pohodlne nastaviť čas sušenia? Po jeho uplynutí vás sušička na ovocie buď upozorní signálom, alebo sa automaticky vypne.

Zostáva už len dobre kúpiť

Po prečítaní predošlých riadkov by ste mali vedieť, ako správna sušička na ovocie vyzerá a ako si vybrať. Nezostáva vám teda už nič iné, len dobre kúpiť a následne sa tešiť z domáceho sušenia.

Tip na záver: Na sušenie používajte vždy čerstvé potraviny a zdravé ovocie, ktoré nie je napadnuté hnilobou či plesňou. Najideálnejší sortiment na sušenie predstavuje domáce ovocie zo záhradky, čerstvo nazbierané huby či ovocie a mäso od lokálnych pestovateľov a chovateľov. Ako sme spomenuli aj vyššie, sušiť môžete tiež bylinky. Na ich sušenie však budete potrebovať plát s menšími medzerami.

Pred kúpou sušičky ovocia myslite na to, že sušením to nekončí

Ak usušené veci nezjete ihneď, musíte tieto potraviny poriadne uskladniť. Na to sa skvelé hodia poháre s klipom, ktoré sú veľmi elegantné a stanú sa štýlovou dekoráciou vo vašej domácnosti. Čo so sušičkou po zvyšok roka, ak nie ste RAW stravníci? Sušiť môžete mäso alebo domáce cestoviny. Za pomocou sušičky vyrobíte dokonca aj jogurt.

Príslušenstvo umožňuje variabilitu. Veľkým pomocníkom sú rôzne druhy plat, s ktorými sa nemusíte zameriavať iba na sušenie krížaliek. Najdôležitejšie sú náhradné plata, ktorá vám umožnia usušiť viac potravín zároveň.

Milovníci divokých bylín isto ocenia plata na bylinky. Mamičkám príde vhod teflónová podložka, ktorá sa hodí k usušeniu ovocných placiek napríklad z jabĺčok, hrušiek alebo sliviek. Deti ich milujú.

Pre výrobu jogurtu potrebujete sadu pohárov. Nie každý typ sušičiek ovocia ponúka všetky vyššie spomenuté komponenty. Preto zvážte, čo vlastne od sušičky očakávate. Cena nemusí byť vždy určujúca. Drahšie typy mávajú viac náhradných komponentov. Investície do kúpy drahšieho stroja sa vám vrátia v jeho variabilite a kvalite usušenia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *