Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
detska-noha-v-topanke-a-ruka-na-kamienkoch

Malý krôčik pre bábätko, veľký krok pre vás. Samostatné krôčiky znamenajú, že je čas vymeniť capáčky za poriadne prvé detské topánky. Aké ale vybrať, aby sa v nich nôžka mohla správne vyvíjať?

Kedy je čas kúpiť prvé detské topánky?

Pohyb po štyroch pomaly mení za ťapkánie po dvoch? Prvé krôčiky sú veľká udalosť!

Akonáhle deti zvládnu niekoľko samostatných krokov, je čas myslieť na obstaranie prvých pevných detských topánok. Pri chôdzi na tráve v záhrade, na piesku alebo koberci je stále lepší pohyb naboso, pretože na nerovnom a mäkkom povrchu sa zapájajú svaly chodidla a členku celkom prirodzene. Na hladkom, tvrdom a chladnom povrchu sú ale topánočky potreba. Tým ochránite klenbu nohy a vyhnete sa prechladnutiu.

Ako vybrať správnu veľkosť prvých detských topánok?

Výber detskej obuvi sa odvíja od dĺžky i šírky nôžky. Detské barefoot topánky musia dobre padnúť, nesmú nikde tlačiť, a ešte musí mať v prednej časti navyše 10 až 15 mm, aby sa mala kam noha pri došliapnutí predĺžiť. Chodidlo musí mať aj priestor kam rásť. Miesta nesmie byť zase veľa, pretože noha v topánke tak môže byť nestabilná a pri chôdzi sa budú zapájať nežiadúce svaly. Deťom s dlhým palcom vyberajte tak, aby na neho mali dostatok miesta.

chlapcek-dievca-detske-topanky-s-tenkou-podrazkou-jesenne-oblecenie

Dôležité je aj postavenie nohy voči členku. Pokiaľ má dieťa sklon k vtáčaniu členkov dovnútra (valgozita), voľte prvé detské topánky s pevnejším opätkom, teda s pevnejšou časťou v mieste za pätou.

Na čo myslieť pri výbere prvých topánok pre dieťa

Pevná päta a podrážka? Kdeže, konečne sa detská obuv vracia späť k prirodzenosti, ktorá vedie k zdravému vývoju a minimalizuje problémy s klenbou a vbočeným palcami.

Náš tip: Na GLAMI nájdete široký výber detských topánok pre najmenších aj väčších.

Aké parametre by teda prvé detské topánky mali spĺňať?

Priedušnosť

Detská pokožka je citlivá na zaparenie. A pretože potenie nie je len výsadou dospelých, voľte priedušné (najlepšie prírodné) materiály, ktoré dobre odvádza vlhkosť z topánky.

Ľahkosť

Svaly sa ešte len vyvíja, a preto voľte čo najľahší obuv, ktorá dieťaťu nebude pohyb nijako znepríjemňovať a preťažovať svaly.

Ohybnosť s tenkou podrážkou

Deti sú odmalička zvyknuté chodiť naboso, čo je správne. Keď už ale topánočky potrebujú, je najlepšie voliť také, ktoré budú skôr minimalistické. V topánkach s tvrdou podrážkou deti čoskoro stráca pozornosť voči povrchu, po ktorom chodia, a našľapujú nešetrne. Tým si zbytočne namáhajú a preťažujú svaly a tiež častejšie zakopávajú.

prve_detske_červene_textilné_topánky_s_bielou_podrazkou

Rovná podrážka

Zabudnite na rady o topánkach na kline. Noha je stavaná tak, aby pracovala v rovine. Zvýšenie päty, hoci len minimálne, vedie k skracovaniu Achillovej šľachy a narušenie ťažisko. Dieťa mení postoj a jeden problém na seba potom viaže ďalšie a ďalšie. Nesprávna obuv tak môže vyústiť vo zlý vývoj kostrového svalstva aj v bolesti chrbta a hlavy.

Nezúžená špička

Pre správny vývoj klenby a ako prevenciu vbočeného palca voľte prvé detské topánky so širšou špičkou, kde sa prstíky po našliapnutie môžu voľne roztiahnuť ako pri chôdzi naboso. Keď prsty nemajú dosť miesta, zhoršuje sa prekrvenie a chodidlo nefunguje tak, ako by malo.

Nekĺzavosť

Stabilitu získavajú deti až postupne. Pádov si počas vyrastanie užijú nespočet, a to je v poriadku. Tým zbytočným pádom ale môžete predísť stabilné nekĺzavou podrážkou.

Zdravotná nezávadnosť

Deti skúmajú okolie všetkými zmyslami. Takže na ochutnávku topánočiek nejspíš skôr alebo neskôr dôjde tiež. Preto voľte prírodné materiály, ktoré sú bezpečné.

Kedy kúpiť nové prvé detské topánky a kedy stačí tých z druhej ruky?

Deti rastú ako z vody a topánok budú potrebovať ešte veľa. Snaha ušetriť je preto veľmi pochopiteľná. Lenže každý má trochu iný tvar nohy a ten sa vtlačí aj do topánok. Preto ortopédi neodporúčajú topánky nosiť ďalším dieťaťom.

prve-detske-kozene-hnede-topanky-na-snurk

Výnimkou sú kvalitné kožené topánky, a to len za predpokladu, že nie sú nijako pošliapané. Z tých stačí vybrať vložku a vymeniť za novú, ktorá sa vytvaruje podľa potreby. Treba podotknúť, že je to tiež hygienickejšie. Ale aj tak dbajte na to, aby topánočka novému nositeľmi naozaj sedela a nespôsobila mu akurát problémy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *