Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Potrebujete občas navŕtať policu alebo zostaviť skriňu a uvažujete o zaobstaraní aku vŕtačky alebo skrutkovača? Na trhu ich nájdete nepreberné množstvo a môžu sa značne líšiť. Je dobré venovať výberu čas, aby ste predišli zbytočnému sklamaniu. Poďme sa spoločne pozrieť, aký je medzi nimi rozdiel a čo všetko zohľadniť pred kúpou.

Aku skrutkovače

Delenie aku skrutkovačov je podľa ich upnutia nástroja na prístroj. Na výber tak máte možnosť upnutia skľučovadlom alebo vnútorným 1/4 „šesťhranom. Tie druhé sú zvyčajne veľmi slabé nástroje, ktoré využijete len na skrutkovanie. Vŕtať samozrejme tiež zvládnu, ale len do veľmi obmedzených a mäkkých materiálov.

Aj keď ich výkon nie je porovnateľný s vŕtačkami, ich nespornou výhodou je malá veľkosť. Plynulú reguláciu otáčok u aku skrutkovača s vnútorným 1/4 „šesťhranom nenájdete. Napriek tomu ich využijete k zostavovaniu skríň, skrutkovaniu skrutiek, spájaniu zásuviek alebo komponentov rozvodových skríň.

U tých so skľučovadlom je hlava zostavená z troch čeľustí, ktoré v osi otáčania upínajú nástroje s valcovou alebo symetrickú stopkou. Tým môžu byť vrtáky alebo bity. Použiť sa dajú na skrutkovanie, ale zvládnu aj vŕtanie, brúsenie alebo miešanie.

 

Aku skrutkovač Bosch GSR 12V-15

Tri rýchlostné stupne

Ďalšie triedenie je podľa počtu prevodových stupňov do troch kategórií. Jednorýchlostný, dvojrýchlostný a trojrýchlostný. Tie posledné sa však objavujú veľmi zriedkavo. Sú to stroje s veľkým rozsahom využitia. Vďaka vysokým otáčkam však vŕtajú veľmi efektívne. Pri tých nízkych má zase skrutkovač veľkú silu.

Dvojrýchlostné skrutkovače patria medzi najrozšírenejšie. Na stupni jedna majú nastavený krútiaci moment od 350 do 450 otáčok za minútu. Hravo zvládnu vyvŕtať otvory s veľkým priemerom a zaskrutkovať najväčšie skrutky. Stupeň dva zvládne rýchlo skrutkovať menšie skrutky a vyvŕtať bežné otvory.

U jednorýchlostných prístrojov je najčastejší maximálny počet otáčok nastavený na 700 za minútu. Nepýši sa veľkým krútiacim momentom a ani otáčkami. Ide o univerzálne stroje, ktoré sa hodia k nenáročnému skrutkovaniu.

Bez batérie by to nešlo

Aku je zostavená z jednotlivých článkov. Najčastejšie sú lítium-iónové (li-Ion) batérie, ktoré sa skladajú z troch článkov. Napätie v každom z nich je 1,2 V. Pri výrobku sa potom uvádza napätie batérie v číslach 3,6 V; 7,2 V; 10,8 V; 14,4 V; 18 V a 24 V podľa toho, koľko článkov obsahuje.

Pre občasné domáce použitie stačí ľahký aku skrutkovač s batériu 3,6 V; 7,2 V; alebo najlepšie 10,8 V s kapacitou do 2000 mAh. Pre častejšie použitie napríklad na záhrade sa hodí batéria 14,4 V alebo ešte lepšie 18 V s kapacitou od 2000 do 5000 mAh. Na celodenné použitie je vhodná 18 V batéria s kapacitou od 3000 do 5000 mAh a bezuhlíkovým motorom. Ten spotrebúva o 30% menej z kapacity batérie.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *