Prečo niektorý uterák stojí 2 € a inde po vás chcú aj 10 krát väčšiu sumu? Odpoveď hľadajme v kvalite uteráka – či bude dobre sať a rýchlo odvádzať vlhkosť z vlákien. Samozrejme by mal zostať jemný a bez žmoliek aj po niekoľkonásobnom vypraní. Ak sme si zaobstarali farebný kúsok, asi nás nepoteší, že po treťom vypraní začína červená vyzerať trochu oranžovo a ešte nám aj zafarbí ďalšiu bielizeň. Čo teda rozhoduje o kvalite zakúpenej textílie?
Gramáž
Prvý dôležitý parameter pre výber uteráka asi nikoho neprekvapil. Ale po akej by sme mali siahať? Za kvalitné sa považujú uteráky s gramážou od päťsto gramov na meter štvorcový. V obchodoch najčastejšie narazíte na interval 450 až 550 g/m2. Ak sa na etikete podozrivo nič nenachádza, určite ho nekupujte.
Huňatosť
Tento parameter uterákov je daný typom a dĺžkou slučiek vo vlákne. Rozlišujeme jednoslučkové uteráky až tzv. velúry. Všeobecne platí, že čím dlhšia je slučka, tým je uterák huňatejší a aj lepší pre vás. Prečo? Dlhšie slučky zvyčajne zaisťujú vyššiu savosť uteráka a absorpciu vody. Lepšie sa tak sušia a nezostávajú dlho vlhké.
Typ materiálu
Pri nákupe sledujte aj materiálové zloženie vybraného uteráka. Tie sa totiž vyrábajú z celej rady materiálov a každý z nich má svoje špecifiká. Najčastejšie narazíte na bavlnené (alebo inak povedané froté) uteráky, ale existujú aj bavlnené s prímesou ľanu. Ak ste milovníci saunovania, tak vám odporúčame tenšie uteráky práve s prímesou ľanu. Tento typ uteráka ľahšie schladí rozpálenú pokožku. Do horšie vetraných miestností určite využijete bambus. Vlákna bambusu navyše vytvárajú prirodzené antibakteriálne prostredie, čo sa v problematických vlhkých miestach kúpeľní, ale aj sáun, hodí.
Aj o uteráky sa musíte starať
Samozrejme, že zakúpením kvalitného uteráka nemáte zaručené, že kvalitným zostane navždy. Ako aj inde, tak aj o kúpeľňový textil sa musíte starať. Na čo brať ohľad?
- Kúpte si sušičku na bielizeň. Dnes už sa nejedná o žiadnu vymoženosť a naozaj nepoznáme príjemnejšie a jemnejšie textílie, než práve vytiahnuté zo sušičky. Naviac vám odpadajú starosti so škrobením a žehlením bielizne. Častým žehlením vďaka teplu mizne aj ona potrebná nadýchanosť bielizne.
- Pri praní starostlivo sledujte, aký máte typ uteráka a podľa toho voľte príslušný prací prostriedok. Na froté látky sa neodporúčajú žiadne aviváže ani zmäkčovače. V látke by sa začali usadzovať chemické častice prípravku. Tieto častice následne zlepia jednotlivé vlákna a zhorší sa tak absorpčná schopnosť textílie. Rozlišujte tiež prípravky na biele a farebné prádlo.
- Každú textíliu je dobré pred použitím vyprať. Podobne to platí aj v prípade uteráka. Je známe, že po prvom vypraní dôjde k menšiemu zrazeniu textílie. A to platí aj pri zakúpení kvalitného kúsku.