Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.
Pergola

Zíva vám terasa pri dome prázdnotou a neviete, ako by ste tomuto kúsku exteriéru vdýchli kúzlo útulného domova? Čo spojiť užitočné s príjemným a postaviť tu pergolu. Vďaka tomuto kúsku architektúry zastrešíte dané miesto a odpadne tak upratovanie, najmä napadaných nečistôt zo záhrady. Zároveň získate priestory pre posedenie s rodinou alebo s priateľmi.

Avšak funkcie pergoly nekončia iba u pokojného miesta na posedenie. Môžete využiť pergolu ako vonkajšiu garáž pre vaše auto. Pomocou pergoly zastrešíte aj vonkajší bazén, prípadne sa využívajú aj ako tieniaca technika nad oknami. V neposlednom rade vďaka pergole získate zimnú záhradu, kde môžete pestovať rastliny v chladnejších mesiacoch. Niektorí architekti zaraďujú aj záhradné altány do kategórie pergol.

Pergola
Pergola

Bližšie predstavenie pergoly

Medzi verejnosťou sú najviac známe pergoly zhotovené z dreva. Pôsobia totiž hrejivým dojmom. Ich využitie poslednou dobou nachádza uplatnenie aj v turizme. Mnohé vonkajšie záhradky reštaurácií, pizzerií a kaviarní sú zastrešené práve drevenou pergolou.

Zvyčajne je pergola vyrobená z viacvrstvového lepeného dreva. Samotná konštrukcia je potom zastrešená polykarbonátom. Ten rozlišujeme na tzv. komôrkový a trapézový. Ich výhody si povieme nižšie.

Ďalším materiálom typickým pre konštrukčný rám pergol je hliník. Jeho prednosťou je jednoduchá montáž oproti drevu. Je takisto odolný na podnebné podmienky. Hliníkové pergoly oceníte predovšetkým vtedy, ak nemáte množstvo voľného času, ktorý by ste mohli venovať bežnej údržbe pergoly. Vďaka odolnému materiálu sa v porovnaní s drevenou pergolou sa hliníkovú alternatívu takmer nemusíte starať. V neposlednom rade treba vyzdvihnúť aj samotný dizajn hliníkových pergol, ktorý pôsobí moderne a elegantne. Tento typ pergol slúži nielen ako šikovné prestrešenie, ale tiež ako okrasný prvok terasy alebo záhrady. Hliníková pergola je jednoducho investícia do budúcna.

Zháňame zastrešenie pergoly

Ako sme naznačili vyššie, hliníkový alebo drevený rám môže byť zastrešený. U niektorých reštauračných záhradiek ste si mohli všimnúť zastrešenie v podobe látkových prikrývok a tienenia. Pre vaše účely, najmä ak chcete miesto využívať aj v zime, je lepšie zastrešovať. Najčastejšie využívané krytiny pre zastrešenie pergoly sú nasledujúce: komôrkový polykarbonát, trapézový polykarbonát, plexisklo, polyesterové dosky a kompozitné panely.

Víťazom medzi zastrešením je komôrkový polykarbonát. Je to najmä kvôli jeho vynikajúcej tepelnej vodivosti. Tým je odolný proti mrazu i nárazu, napríklad letiaceho vtáka. Má aj dobré optické vlastnosti – slniečka sa už báť nemusíte. Dosky trapézového polykarbonátu sú nerozbitné a ich prednosťou je aj to, že ich môžete montovať na hliníkovú aj drevenú konštrukciu pergol a altánov.

Nezabúdajte na dekoráciu

Bola by škoda mať urobenú a zastrešenú pergolu a pritom nedotiahnuť miesto na posedenie do dokonalosti. Samozrejmosťou je zakúpenie záhradného nábytku, a to pevného stola a stoličiek.

Luxusné ergonomické záhradné lehátko z agátového dreva
Luxusné ergonomické záhradné lehátko z agátového dreva

Neobmedzujte sa na sedenie len na stoličkách a kúpte pre vašich hostí a deti aj sedacie vaky. Tie sú naplnené guľôčkami, sediaci sa tak môže uvelebiť, ako je mu príjemne. Obaly na vaky si zadovážte so zipsom, ľahšie sa potom udržujú. Na stoličky umiestnite podsedáky, aby vám v noci nebolo chladno.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *