Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

S príchodom nového roka sa blíži aj čas, ktorý je spojený so silvestrovskými oslavami. K tomu, samozrejme, patrí aj pyrotechnika. Jej odpaľovanie totiž s úžasom pozorujú nielen deti, ale aj dospelí.

Zdroj:shutterstock.com

Medzi najčastejšie typy ohňostrojov patria petardy, konfety či guľové pumy. Pyrotechnika tohto druhu býva vtesnená do jednej škatule, ktorá môže byť rôznej veľkosti v závislosti od typu ohňostroja a jeho funkcií. Veľkú show dokážu spraviť aj kompaktné ohňostroje, ktoré menia na seba nadväzujúce obrazce. Vďaka tomu vytvárajú dokonalý obraz na pozorovanie. Takéto ohňostroje sa považujú aj za tie najbezpečnejšie z hľadiska používania. 

Ako odpáliť ohňostroj?

Používali ste už niekedy pyrotechniku? Ak nie, určite by ste to mali prvýkrát vyskúšať s niekým, kto už má v tejto oblasti isté skúsenosti. Bude to tak bezpečnejšie pre všetkých. Samozrejme, v každom balení nájdete aj podrobný návod, a tak určite nebudete mať problém s bezpečným odpálením.

Kompaktný ohňostroj

Tak, ako sme si už vyššie spomínali, za najčastejšie používaný a dá sa povedať, že aj obľúbený ohňostroj sa považuje ten kompaktný. Je sprevádzaný sledom efektov, ktoré pri pozorovaní dozaista oceníte. Ako však správne odpáliť takýto ohňostroj? Dôležité je, aby ste si našli pevnú a rovnú plochu, ktorá nebude horľavá. Takýto typ ohňostroja neváhajte aj ukotviť, aby ste mali istotu, že pri odpaľovaní sa nemá šancu prevrátiť. 

Náš tip: Pri zapaľovaní dbajte na to, aby ste nemali hlavu priamo nad škatuľou. Po úspešnom zapálení sa vzdiaľte minimálne na 10 až 20 metrov. K blízkosti ohňostroja nepúšťajte vaše deti ani domáce zvieratá. Vašich zvieracích miláčikov by ste mali nechať doma, na mieste, kde sa tak nešíri hluk z ohňostrojov.

Zdroj:shutterstock.com

Rakety a ich odpaľovanie

Za rakety sa považujú malé ohňostroje, ktoré sú pripevnené na tvrdej špajli. Podmienkou jej bezpečného odpálenia je, aby bola voľne postavená vo vnútri pevnej fľaše alebo trubky. Dôležité to je kvôli tomu, aby ste zabránili neželanému prevráteniu. Špajlu by ste mali nechať v takom stave, v akom pôvodne bola. Určite sa ju nesnažte skrátiť či odlomiť z nej. Keď raketu zapálite, ustúpiť by ste mali minimálne 10 metrov do bezpečnej vzdialenosti. Raketa totiž vyletí do vzduchu približne za 3 alebo 10 sekúnd. Záleží od výrobcu a od prevedenia.

Zapaľovanie petárd

Petardy sa v rámci pyrotechniky používajú tiež veľmi často. Sú totiž veľmi praktické na odpaľovanie a finančne dostupné pre každého. Čo sa týka ich odpaľovania, najskôr je potrebné zapáliť knoty, ktoré sa nachádzajú na ich koncoch. Následne petardy rozmiestnite jednotlivo na zem, zapáľte ich a vzdiaľte sa aspoň 10 metrov. Explózia sa ozve zhruba do 5 sekúnd. 

Nezabúdajte: Petardy nemôžete za žiadnych okolností hádzať do blízkosti ľudí ani zvierat. Mohlo by totiž dôjsť k vážnemu ublíženiu na zdraví. Preto si nájdite plochu, kde je odpaľovanie maximálne bezpečné a nikto sa nezdržiava v tesnej blízkosti.

Zdroj:shutterstock.com

Kde je odpaľovanie bezpečné?

Pravdepodobne viete, že odpaľovanie pyrotechniky nie je dovolené úplne všade a za každých okolností, určite nie v blízkosti obytných domov. Predsa len, výbuchy môžu byť nebezpečné nielen pre domáce zvieratá, ale aj pre ľudí, ktorí trpia srdcovými ochoreniami či vysokým krvným tlakom. Preto, ak chcete odpaľovať pyrotechniku, choďte radšej mimo mesta, prípadne niekde, kde to nikomu nebude vadiť. Myslieť by ste mali aj na tých najmenších a na ostatných. Aj napriek tomu, že je čas osláv, nie každému ohňostroje vyhovujú. Dokonca, v niektorých mestách ich aj zrušili a peniaze na pyrotechniku venovali radšej nemocniciam či útulkom pre zvieratá. Preto si dobre premyslite, či chcete odpaľovať ohňostroj.  Ak áno, tak sa správajte maximálne ohľaduplne a zodpovedne aj voči ostatným. Napríklad, namiesto petárd si môžete zaobstarať prskavky. Okrem toho, že sú bezpečnejšie, nie sú ani zďaleka také hlučné. A v ich prítomnosti sa dajú urobiť skvelé fotky.