Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Zhodneme sa, že najväčším žrútom energie a teda aj financií za poplatky v kuchyni je chladnička. Pritom stačí vedieť niekoľko poučiek a máte po starostiach. Navyše nijako nemusíte ustupovať zo svojho pohodlia.

Inšpirácia kuchyňa od Biano
Inšpirácia kuchyňa od Biano

Nová chladnička je základ

Máte chladničku po babičke a hovoríte si, že kým funguje, tak prečo ju meniť? Omyl, novo zakúpené chladničky majú až o 70% nižšiu energetickú spotrebu, než modely vyrobené v minulom tisícročí. Chladničky rovnako ako ďalšie elektrické spotrebiče sú podľa EÚ smerníc povinne opatrené energetickým štítkom. Ten vás informuje o energetickej šetrnosti / hospodárnosti zakúpeného kusu. Určite si vyberajte ten v kategórii A +++.

Pozeráte na štítok chladničky so značkou A +++ a pomyslíte si, že to už ste za vodou. Ale viete, kedy vaša chladnička spotrebuje najmenej energie? Možno je to prekvapujúce, ale je to pri teplote 5 ° C a naplnení cca na 70%. Prázdna chladnička ukradne viac energie než zaplnená. Tiež sa pozrite, či sa niektoré potraviny nedotýkajú zadnej steny chladničky. Po nej steká voda určená na ochladenie a zbytočne by vám zmáčala jedlo.

Indesit LI6 S1 X nerez
Indesit LI6 S1 X nerez

Pár rád, na ktoré sa rado zabúda

Mrazničku, ak je súčasťou vašej chladničky, by ste mali pravidelne odmrazovať. Vďaka súvislej vrstve ľadu na stene mrazničky začína prudko stúpať spotreba energie. Aj napriek pravidelnému rozmrazovaniu, sa vám ľad tvorí rýchlejšie a rýchlejšie? Na vine môže byť zlé dovieranie dvierok mrazničky. Čas od času skontrolujte tesnenie v dvierkach.

Je to síce zrejmé, ale opakovanie je matka múdrosti. Neumiestňujte vašu chladničku s mrazničkou v blízkosti tepelného zdroja (kúrenie, kachle, sporák, ale aj umývačka s práčkou). Podľa výskumov každý stupeň Celzia naviac znamená zvýšenie spotreby energií asi o 4%. Dajte chladničku na samostatné miesto alebo použite izoláciu medzi ňou a zdrojom tepla.

Čo do chladničky nepatrí?

Malý bonus na záver, čo vám síce nepomôže šetriť energiou, ale aspoň so zbytočne vyhodenými potravinami do koša. Niektoré položky z nákupu jednoducho do chladničky nepatria.

Banány

Každý ich tam občas dá v domnení, že mu dlhšie vydržia žlté. Ale to je mylná domnienka. Namiesto zrenia a sládnutia sa ich konzistencia mení na múčnu, začnú hnednúť a vo výsledku stratia chuť.

Citróny

Do chladničky ich síce môžete umiestniť, ale starostlivo zabalené alebo uzavreté v krabičke. V opačnom prípade vám vďaka chladu rýchlejšie vyschnú, stratia šťavu a v neposlednom rade aj svoju citrusovú vôňu.

Šalátové uhorky

Uhorka je plodina plná vody, preto v chladničke rýchlejšie mení svoju konzistenciu. Z pevnej zelenej uhorky sa tak rýchlo stane mäkká a chuťovo nevýrazná až mdlá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *