Práca z domu ponúka možnosť pracovať vlastným tempom, ušetriť čas a peniaze na dochádzanie. Niekedy však ľudia majú pri práci z domu problémy s produktivitou. Častým dôvodom je, že nemajú adekvátny priestor. Aj na to však existuje niekoľko rád a pravidiel, vďaka ktorým sa váš „home-office” zmení na ideálne pracovné miesto.
Správnym plánovaním, vhodnou stratégiou a zariadením si môžete zlepšiť atmosféru v priestore, zabezpečiť lepšiu produktivitu a zostaviť si domácu kanceláriu, ktorá vás nabije energiou. Ako si teda vytvoriť modernú kanceláriu a pracovný priestor, ktorý vám pomôže podávať čo najlepšie výkony a podporí všetky aspekty vašej pohody?
Existuje niekoľko zásad a komponentov, ktoré vám pomôžu vo vašom domácom prostredí sústrediť sa, pritom pracovať v pohode a neničiť si zdravie. Medzi tie najdôležitejšie aspekty vášho správneho (nielen pracovného) prostredia patria ergonómia, zónovanie a estetika.
Ergonómia pre lepšie zdravie
Zlé držanie tela môže časom viesť k poruchám pohybového aparátu. Syndróm karpálneho tunela, natiahnutie svalov alebo bolesti chrbta – to sú len niektoré z problémov, ktoré môžu vzniknúť pri dlhšej, opakovanej práci v nepohodlnej a neprirodzenej polohe.
Ergonomický pracovný priestor vám pomôže bez námahy udržať si správne držanie tela a zmeniť jeho polohu podľa potreby. Pri práci by ste v žiadnom prípade nemali tolerovať telesné nepohodlie. Pri nastavovaní domácej kancelárie a pri práci so zobrazovacími jednotkami majte na pamäti nasledujúce:
- Poloha tela: Hlavu by ste mali mať mierne sklonenú, ramená uvoľnené a chodidlá na podlahe. Poloha chrbtice by mala byt‘ pri sedení v tvare S, takže sa uistite, že sa spodná časť chrbta dotýka operadla stoličky a že máte dostatočnú bedrovú oporu.
- Výška stoličky: Vaša stolička by mala byť dostatočne vysoká, aby vám umožňovala, mať ruky položené na stole a pritom lakte ohnuté v uhle 90 stupňov.
- Vzdialenosť obrazovky: Obrazovka by mala byť na dĺžku paže a jej horná tretina by mala byť priamo pred vašimi očami.
- Poloha klávesnice a myši: Klávesnica a myš by mali byť presne tam, kde sa vaše zápästia dotýkajú stola, čo vám pomôže udržať si rovnú chrbticu a lakte ohnuté v uhle 90 stupňov.
Umiestnite si monitor správne
Stráviť príliš veľa hodín prilepení k obrazovke môže mať za následok únavu očí, takže si upravte veľkosť textu a kontrast displejov pre maximálne pohodlie. Okrem toho si približne každých 30 minút nájdite chvíľku čas a zahľaďte sa na 15 sekúnd na vzdialený objekt. Nesprávne umiestnený monitor môže viesť aj k namáhaniu krku, preto sa uistite, že monitor je umiestnený vo výške očí. Je tiež dôležité z času na čas urobiť malé natiahnutie krku, aby vám nestuhol.
Doprajte si prestávku
Ak je to možné, mali by ste sa snažiť pohybovať každú pol hodinu, minimálne vstať a ponaťahovať sa. Ďalším spôsobom, ako sa vyhnúť nepretržitému sedeniu za stolom sú pravidelné päťminútové prestávky počas dňa. Využite to na nejakú rýchlu domácu prácu, napríklad naplňte umývačku riadu, pripravte si kávu, prípadne si môžete urobiť pár drepov.
Pravidelné prestávky pomáhajú predchádzať únave, zvyšujú celkovú produktivitu a úroveň energie. Koniec-koncov, ani v práci by ste nestrávili osem hodín nepretržitým sedením, tak prečo by ste to mali robiť doma?
Zóny pre lepšiu produktivitu
Organizácia pracovného priestoru sa neobmedzuje iba na inštaláciu stola, stoličky a monitora. Pre produktívnu prácu je dôležité vyhradiť si miestnosť alebo aspoň kútik, kde sa môžete sústrediť.
Skúste k tomuto riešeniu pristupovať kreatívne. Na umiestnenie pracovného stola si zvoľte svetlé a tiché miesto. Myslite napriklad na časť vašej obývačky, miesto v garáži alebo iné vhodné priestory. Dá sa tam vytvoriť produktívna atmosféra?
Tu je niekoľko ďalších faktorov ovplyvňujúcich produktivitu, ktorým by ste mali venovať pozornosť:
Osvetlenie
Osvetlenie je jedným z najdôležitejších aspektov akéhokoľvek kancelárskeho prostredia. Nedostatok osvetlenia môže ovplyvniť vašu produktivitu, náladu a úroveň energie, takže je samozrejmé, že okolo pracovného priestoru by mal byť dostatok svetla.
Pre väčšiu kontrolu nad množstvom svetla a tieňa si zadovážte vhodnú tieniacu techniku. Ak máte dostatok svetla, vyzdobte si miestnosť živou izbovou rastlinou. Zeleň prispieva k celkovej estetike a slúži aj ako upokojujúci prvok.
Pri výbere správneho miesta pre domácu kanceláriu sa vo všeobecnosti riaďte týmito radami:
- Uistite sa, že vaše pracovisko má dostatok prirodzeného svetla
- Umiestnite počítač blízko okna
- Upravte jas monitora, aby ste znížili únavu očí
- Zaveste na okná závesy alebo žalúzie z blackout látky
- V prípade potreby pridajte umelé svetlo
Prirodzené osvetlenie je najlepšie a jeho dôležitosť pre zdravie a pohodu netreba podceňovať. Vystavenie sa prirodzenému svetlu pomáha regulovať prirodzené cirkadiánne rytmy tela (režim spánku a bdenia), takže sa počas dňa budete cítiť bdelí a v noci budete lepšie spať.
Nenechávajte svoje priestory tmavé, oberá to o dobrú náladu, s tým klesá aj sústredenosť a výkonnosť. Oživte tmavé kúty vhodným prenosným osvetlením či stropnými a nástennými svietidlami. Dostatočné osvetlenie môže podporiť vašu produktivitu aj v neskorších hodinách dňa.
Obmedzte rozptýlenie
Ak nemáte vyhradenú miestnosť pre vašu prácu, môžete využiť aj iné miestnosti v domácnosti, v ktorých nie je veľká premávka. Mohli by ste premeniť spálňu pre hostí na náhradný pracovný priestor? Možno by jedálenský stôl mohol slúžiť ako váš pracovný stôl?
Niekedy sa môže zdať nemožné oddeliť pracovný priestor od zvyšku vášho domova. Jedným z najlepších spôsobov, ako minimalizovať tento problém, je jasne definovať pracovnú oblasť od zvyšku prostredia. Stanovte teda jasné hranice aj harmonogram, aby ste sa uistili, že máte dostatočné súkromie, ktoré potrebujete a zvážte nasledujúce:
- Urobte si pracovný priestor v tichšej oblasti ďaleko od rušivých vplyvov
- Vytvorte plán, ako a kedy sa miestnosť bude používať
- Využite knižnice a iný nábytok ako rozdeľovače priestoru
- Použite skladacie stoly, aby ste mohli rýchlo odstrániť pracovnú plochu
Hluk
Ďalším obrovským rozptýlením pri práci môže byť hluk, ktorý bráni pri sústredení. Rušná premávka, hlasy okoloidúcich, susedia, ktorí sa hádajú – čo s tým? Pokúste sa hluk eliminovať. Umiestnite pracovný priestor na pokojné miesto, najlepšie s dverami a používajte slúchadlá na blokovanie nežiadúceho hluku z okolia.
Estetika pre lepšiu náladu
Keď sa obklopujete vecami, ktoré vám robia radosť, navodzuje to dobrú náladu a povzbudzuje vás to pri plnení úloh. Vaše pracovisko by preto malo zodpovedať vášmu štýlu, vkusu, potrebám. Ako na to?
- Vyberte si zodpovedajúci nábytok, ktorý sa hodí do vašej domácej kancelárie
- Dajte prednosť materiálom, ktoré sú príjemné na dotyk
- Obklopte sa kvetmi a umením
- Na dekoráciu zvážte pastelové farby
Vedeli ste, že podľa feng-shui je zelená farba spojená s kreativitou a kritickým myslením?
Základné vybavenie a potrebný materiál
Na funkčnú domácu kanceláriu nepotrebujete veľa vecí. Základom je správna ergonomická stolička a kvalitný stôl. No s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať trochu viac vybavenia. Tu je niekoľko tipov na vybavenie komfortného home-office, ktoré vám odporúčame:
Ergonomická stolička
Dobré ergonomické sedenie umožňuje koncentráciu a minimalizuje rozptyľovanie kvôli nepohodliu. Kľúčom je vybrať si stoličku s nastaviteľnými funkciami navrhnutými tak, aby vám pomohla prispôsobiť si sedenie.
Operadlo stoličky by malo byť nastaviteľné a malo by zodpovedať tvaru vašej chrbtice. Nastaviteľná výška vám umožní položiť si nohy rovno na podlahu. Ruky by mali byť tiež vedľa tela, aby sa ramená uvoľnili. Sedadlo by malo byť vyrobené z mäkkého materiálu, aby vám poskytlo dostatok pohodlia pri práci počas celého dňa.
Pracovný stôl
Stôl, ktorý je príliš vysoký, môže mať za následok problémy so zápästím a ramenami, stôl, ktorý je príliš nízky, môže viesť k hrbeniu. Dostatočne veľký pracovný PC stôl s nastaviteľnou výškou môže byť vhodnou voľbou a umožní vám prispôsobiť si pracovný priestor podľa vašej preferovanej výške sedenia bez ohľadu na to, aký ste vysoký.
Klávesnica
Vyberte si ergonomické klávesnice, ktoré poskytujú oporu zápästia a klávesy majú umiestnené v pohodlnej vzdialenosti pre vaše prsty.
Myš
Počítačová myš je veľmi dôležité zariadenie, ktoré si vyžaduje osobitnú pozornosť. Počítačové myši majú rôzne typy uchopenia. Ak chcete pohodlne pracovať osem hodín denne na počítači, potrebujete myš, ktorá bude mať správnu veľkosť na vaše ruky.
Úložný priestor
Udržiavanie vašej domácej kancelárie v poriadku je rozhodujúce pre váš úspešný pracovný deň. Pri výbere úložných riešení dbajte na to, aby ste mali dostatok miesta pre všetky vaše dokumenty a kancelárske príslušenstvo.
Nepreťažujte svoj stôl papiermi, kancelárskymi potrebami a inými vecami. Je lepšie umiestniť tieto veci do úložných jednotiek a na police tak, aby ste mali všetko, čo potrebujete, na dosah ruky.
Doplnky a maličkosti
Svoje pracovisko môžete zefektívniť aj ďalšími doplnkami, ako napríklad:
- Stojany na monitor, notebook, tablet či smartfón
- Kvalitné stolové lampy
- Internetové pripojenie
- Potrebné káble ako HDMI, VGA, predlžovacie káble, batérie
- Káblové príchytky
- Bluetooth slúchadlá
- Externá klávesnica
- Externý mikrofón
- Tlačiareň s funkciou kopírovania a skenovania
Bezpečnosť pri práci z domu
Zdravé pracovné postupy sú kľúčom k udržaniu vašej pohody pri práci z domu. Postupujte podľa nižšie uvedených tipov, aby ste predišli zdravotným problémom, ako je namáhanie alebo zranenia.
Uistite sa, že koberec a podlaha sú rovné a bezpečné. Keď potrebujete dosiahnuť na predmet, ktorý je príliš vysoko alebo vymeniť stropné svietidlo, použite rebrík, nie stoličku.
Ak máte doma malé deti, domácu kanceláriu pred nimi zabezpečte. Nepoužívané elektrické zásuvky zakryte krytmi, nebezpečné materiály a ostré nástroje, ako sú nožnice a rezačky papiera umiestnite mimo dosahu. Zakryte aj ostré hrany a rohy na kartotékach a nábytku.
Najlepšie miesto pre domácu kanceláriu
Domáca kancelária v hosťovskej izbe
V hosťovskej izbe budete mať súkromie, viac miesta pre váš stôl, stoličku, techniku a úložný priestor. Nebudete musieť každú noc upratovať, stačí len jednoducho zavrieť dvere. Ak však prídu hostia, pravdepodobne budete musieť zmeniť usporiadanie vecí.
Domáca kancelária v obývačke
Keďže ide o spoločný priestor, ak nežijete sami, môže sa vyskytnúť veľa potenciálnych rušivých vplyvov. Ak žijete sami, umiestnite si pracovný priestor do oblasti, ktorá je odvrátená od televízora.
Domáca kancelária v jedálni
Aj jedáleň môže potenciálne fungovať ako domáca pracovňa, pričom jedálenský stôl môže slúžiť ako pracovná plocha. Skontrolujte výšku stola, aby ste zistili, či vám vyhovuje.
Domáca kancelária v záhrade
Letný dom alebo domček v záhrade by sa potenciálne mohol tiež zmeniť na pracovný priestor. Budete tam mať dostatok prirodzeného svetla a menej rozptýlenia. Nevýhodou môže byť slabšie internetové pripojenie.
Domáca kancelária v podkroví
Podkrovie vám môže poskytnúť tichý priestor, kde sa môžete sústrediť. Premena podkrovia na domácu kanceláriu môže byť o niečo drahšia, ak začínate úplne od nuly. Bude treba zvážiť izoláciu, elektrinu aj dostatočné osvetlenie.
Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista