Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Zariaďovanie malej spálne môže byť výzvou, no ak poznáte zopár tipov, ako rozšíriť a prakticky využiť priestor, bude to pre vás hračka. Malé spálne majú často intímnejšiu a uvoľnenejšiu atmosféru, ktorá vám pomôže relaxovať.

Zdroj:shutterstock.com

Začnite s plánovaním

Pri zariaďovaní malej spálne by ste mali venovať extra pozornosť plánovaniu. Vopred si urobte zoznam funkcií, ktoré by mala táto útulná miestnosť spĺňať. Následne si na základe funkcií vypíšte, aký nábytok potrebujete do nej zmestiť. Nakoniec narysujte náčrt, ktorý vám pomôže vytvoriť si lepšiu vizuálnu predstavu.

Vyberajte si multifunkčný nábytok

Majte na pamäti, že pri zariaďovaní malej spálne potrebujete ušetriť čo najviac miesta. Vyberajte si preto multifunkčný nábytok, ktorý sa do nej pohodlne zmestí a zároveň vám poskytne potrebnú funkčnosť. Posteľ s úložným priestorom vám pomôže získať miesto na uloženie vecí, napríklad posteľnej bielizne alebo oblečenia, ktoré nenosíte často.

Rozkladacia pohovka vám cez deň poslúži ako miesto na sedenie a v noci na nej môžete spať. Ďalšou skvelou voľbou je aj nástenná posteľ, ktorá počas dňa nezaberá takmer žiadnu plochu. Ak potrebujete v spálni pracovný priestor, zaobstarajte si malý písací stôl, ktorý sa dá zložiť. Namiesto objemného kresla môžete použiť nejaké závesné, ktoré sa dá schovať, keď ho práve nepotrebujete.

Umiestnenie postele

Vyberte si praktickú stenu, o ktorú budete môcť oprieť čelo postele. Pravdepodobne budete chcieť, aby boli v blízkosti postele elektrické zásuvky. Ak používate stropný ventilátor, je vhodné vybrať si stenu, ktorá sa nachádza pod ním. Majte na pamäti, že posteľ by nemala znemožňovať prístup k šatníku ani zabraňovať otvoreniu dverí.

Pre optické zväčšenie priestoru môžete posteľ umiestniť do stredu steny s tým, že ponecháte miesto na oboch stranách. Toto umiestnenie vám poskytne možnosť obísť všetky strany postele, čo je obzvlášť užitočné v prípade, že zariaďujete spálňu pre 2 osoby. Umiestnenie postele v strede vám tiež uľahčí výmenu posteľných prestieradiel.

Zdroj:shutterstock.com

Tip: Sprievodcu výberom správnej postele nájdete tu: Ako vybrať posteľ

Využite vertikálny priestor

Ak zariaďujete malú spálňu, mali by ste efektívne využiť vertikálny priestor. Na uskladnenie tašiek, topánok a iných predmetov, ktoré by inak zaberali miesto na podlahe, môžete použiť závesný organizér. Vhodné sú aj vysoké police a regály, ktoré vám poskytnú extra úložisko na knihy alebo dokumenty.

Držte sa minimalizmu

Pri zariaďovaní malej izby by ste mali počet dekoračných predmetov a doplnkov obmedziť na minimum. Príliš veľa vecí by totiž mohlo vytvoriť pocit neporiadku. Taktiež sa vyhnite aj výrazným okenným úpravám, ktoré prirodzene zmenšujú priestor. Ak chcete v miestnosti zachovať čistý a jednoduchý vzhľad, vyberte si minimalistickú posteľnú súpravu. Môžete si zaobstarať aj nenápadný koberec, ktorý zútulní interiér, pričom nezaberie príliš veľa miesta.

Využite prirodzené osvetlenie

Pokúste sa do vašej malej spálne dostať čo najviac prirodzeného svetla, aby pôsobila ľahko a vzdušne. Vyhnite sa žalúziám, ktoré mierne zatemňujú okná, aj keď sú odostreté. Namiesto toho namontujte do spálne závesy, ktorými zabezpečíte optimálnu kontrolu svetla a útulnosť.

Vyberte si svetlé farby

Či už plánujete zariadiť vašu malú spálňu v modernom, alebo vintage štýle, použite čo najviac svetlých farieb, ktoré majú schopnosť otvoriť priestor. Na vymaľovanie stien si vyberte svetlú farbu, ako je napríklad krémová biela. Otvorenosť dokážete zvýrazniť aj svetlou bavlnenou bielizňou a vzdušnými závesmi v pastelových alebo neutrálnych odtieňoch.

Použite zrkadlá

Zrkadlá majú schopnosť opticky zväčšiť miestnosť. Skúste umiestniť veľké zrkadlo oproti oknu, aby odrážalo prirodzené svetlo. Do miestnosti môžete dať aj viaceré zrkadlá. Dbajte však na to, aby sa navzájom neodrážali – teda aby neboli situované oproti sebe.