Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Vedeli ste, že atmosféra v domácej pracovni či kancelárii, rovnako ako pohodlie, čistota a úroveň organizácie písacieho stola, má vplyv na našu náladu? Aj tie najmenšie detaily dokážu mať výrazný dopad na výkon, produktivitu a niekedy dokonca zdravie. Prinášame vám niekoľko tipov na jednoduché úpravy, ktoré badateľne vylepšia váš pracovný priestor.

Osvetlenie v pracovnom prostredí

Nesprávne nastavené osvetlenie môže viesť k celkovej únave, únave očí a zvýšenej hladine stresu. Najdôležitejšie je denné svetlo, preto ak je to možné, snažte sa umiestniť pracovný stôl do jeho dosahu. Ideálne tak, aby ste k oknu sedeli bokom – svetlo sa nebude odrážať od PC monitoru.

Zdroj foto: Shutterstock.com

Ak použijete na osvetlenie kancelárie umelé svetlo, pokúste sa o rovnomerné rozmiestnenie. Využívajte kombináciu viacerých zdrojov – stropné svietidlá, ale aj stolnú lampu, ktorej svetelný lúč dokážete prispôsobiť podľa potreby.

Tip: Spodná hrana tienidla stolovej lampy by mala byť približne na úrovni vašej brady.

Teplota v pracovnom prostredí

Optimálna teplota v kancelárii je na úrovni 20 – 25 stupňov Celzia. Výskumy z Falmouth Univerzity v Cornwall ukázali, že vďaka vyššej teplote boli zamestnanci omnoho viac sústredení a dochádzalo k menšej chybovosti.

Zvuky v pracovnom prostredí

Hluku, či už sú faktory interné alebo externé, sa vyhnúť nedá. Obzvlášť pri modernom pracovnom koncepte “open space”. Neustály hluk vedie k rozptylovaniu. Medzi rušivé faktory samozrejme patrí aj neutíchajúce pípanie našich smartfónov.

Ak chcete hluk potlačiť, majte vždy po ruke v zásuvke písacieho stola slúchadlá. A čo sa týka mobilných telefónov, dajte ich mimo dosahu alebo minimálne vypnite prichádzajúce upozornenia z aplikácií.

Tip: Ak vás slová v piesňach vyrušujú rovnako ako kolegovia, pokúste sa zostaviť soundtrack upokojujúcej hudby, pozostávajúcej iba z jemnej melódie.

Zeleň v pracovnom prostredí

Vedeli ste, že rastliny a izbové kvety dokážu vašu produktivitu zvýšiť až o 15%? Ak nie ste vášnivý milovník flóry a bojíte sa, že to so starostlivosťou o rastliny nedopadne dobre, zaobstarajte si aspoň jednu nenáročnú rastlinu. Môže ísť napríklad o zelenec, dracenu, chryzantému, kaktus, aloe či ľaliu, ktorá prežije aj sem tam zabudnutú zálievku. A čo je najlepšie? Niektoré rastliny fungujú tiež ako prírodné čističky vzduchu.

Farby pracovného prostredia

Silu psychológie farieb si uvedomujú aj veľké svetové podniky, napr. Starbuck sa orientuje na upokojujúcu zelenú, aby vzbudil vo svojich zákazníkoch potrebu relaxovať a posedieť v ich kaviarenskej zóne. Tak prečo niečo z tohto konceptu nezahrnúť aj do vášho pracovného prostredia?

Odporúčané farby do kancelárie či pracovne

  • Modrá – farba stimulujúca koncentráciu, tvorivé myšlienky a komunikáciu.
  • Zelená – farba, ktorá upokojuje
  • Oranžová, žltá – farby povzbudzujúce kreativitu a veselú náladu

Zvoliť samozrejme môžete aj neutrálu bielu, príliš veľa tejto farby však môže ťahať oči a spôsobovať únavu. Riešením je aj šedá, ale pozor – nesprávny odtieň môže viesť k pocitom úzkosti.

Organizácia pracovného stola

Udržujte svoj pracovný stôl čistý a organizovaný – držte sa hesla “všetko má svoje miesto”. Na stole by ste mali mať iba potrebné veci, ktoré sú nutné k vášmu každodennému výkonu práce. Ideálne je zvoliť si pracovný stôl so zásuvkami, aby ste v nich mohli skladovať drobné položky.

Tip: Ak váš kancelársky stôl nemá po stranách zabudovaný úložný priestor, uistite sa, že máte v jeho blízkosti praktickú komodu alebo pracovné skrinky.

Tipy pre priestranný pracovný stôl

  • Spotrebný materiál, ako sú písacie potreby, papiere a podobne, nenechávajte voľne položený na stole, prípadne si naň kúpte organizéry a stojany.
  • Na konci každého dňa nechajte stôl uprataný a odstráňte všetko, čo naň nepatrí.
  • Eliminujte dekorácie a osobné predmety, ktoré vás rozptyľujú – ak si potrpíte na fotografie a iné osobné veci, skúste ich množstvo udržať na počte max. 3.
  • Všade sa povaľujúce káble nie sú zrovna ideálne. Zviažte ich dokopy, zakryte lištami na káble alebo prilepte na spodnú stranu písacieho stola.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *