Chaoticky nahromadené topánky na chodbe nevyzerajú dobre a zaberajú príliš veľa miesta. Našťastie si môžete kúpiť botník na uloženie topánok a vniesť do svojej predsiene poriadok.
Botník je súčasťou takmer každej predsiene. A ak nie, určite by sa ním mal stať. Ideálne je mať dva, jeden menší, ktorý bude slúžiť na uloženie topánok, ktoré používate každý deň. Druhú na topánky, ktoré práve nenosíte. Aký typ botníka by ste si však mali vybrať, aby splnil všetky vaše očakávania?
Základné parametre pre výber
Skôr než siahnete po botníku, ktorý vám padne do oka, prejdime si spolu základné kritériá. Pri výbere je dôležité myslieť na dostatočnú hĺbku, aby sa topánky nijako neohýbali. Dostatočná hĺbka botníka je približne 35-40 cm.
Zatiaľ čo vo veľkej chodbe sa nemusíte obmedzovať, v menších priestoroch sa počíta každý centimeter. V tomto prípade sú ideálne výklopné botníky, ktoré majú hĺbku približne 17 cm, a tak nezasahujú do už tak malého priestoru.
Celkovú veľkosť botníka prispôsobte počtu topánok. Ak vám ostali nejaké šuplíky navyše, je to určite tá lepšia varianta.
TIP: Skôr než si kúpite botník, prejdite si všetky topánky a vyraďte tie, ktoré už nie sú v nositeľnom stave, alebo topánky, ktoré ste roky nenosili a tak trochu tušíte, že ich ani nevyužijete.
Ako rozpoznať dobrý botník?
Vetranie je absolútne nevyhnutné. Ideálné sú nie úplne uzavreté botníky, ktoré si poradia aj s topánkami, ktoré ešte úplne nevyschli. Ak vám nestačí klasika, pozrite sa na botníky, ktoré ponúkajú ďalšie zásuvky na krémy na topánky, kefy a dokonca aj lyžice na obúvanie.
Aký typ botníka si vybrať?
Môžete si vybrať z niekoľkých spôsobov uloženia obuvi. Pri výbere zohľadnite svoj priestor a počet topánok, ktoré chcete uskladniť. Najobľúbenejšie sú klasické policové botníky, ktoré dobre vetrajú a uskladňujú všetko od tenisiek až po čižmy. V menšom priestore sú určite vhodnejšie spomínané výklopné botníky, pretože zaberajú menej miesta. Ak chcete atypické riešenie, vyskúšajte systém na zavesenie topánok. Výhodou a nevýhodou tohto typu botníka je, že máte všetky topánky na očiach.
Zameranie na materiály
Botník je pomerne namáhaný kus nábytku, pretože často prichádza do kontaktu s mokrou alebo špinavou obuvou. Preto je praktické, aby bol ľahko umývateľný a odolný voči vlhkosti. Aké materiály to dokážu?
- Masívne drevo: Drevené botníky sú obľúbené najmä pre svoju estetickú pridanú hodnotu. Dobre ošetrené drevo ľahko zvládne záťaž mokrých topánok. Je však dôležité drevo pravidelne ošetrovať voskami a olejmi určenými na tento účel. Ak používate masívny botník na uloženie topánok, ktoré nenosíte tak často, nie je potrebné ho ošetrovať tak často.
- Bambus: Ideálny materiál pre milovníkov ekologických výrobkov, pretože má nižšiu uhlíkovú stopu ako drevo. Bambus je prirodzene pomerne odolný voči vlhkosti, ale je ideálne ho pravidelne ošetrovať.
- Kov: Kovové botníky sú vhodné na skladovanie obuvi, ktoré sa nosia každý deň, ale nie sú nijako uzavreté, a preto nie sú najlepším riešením na skladovanie veľkého množstva obuvi. Výhodou je v tomto prípade nižšia cena a odolnosť voči vlhkosti.
- Lamino: Relatívne lacný materiál s jednoduchou údržbou, ale nie je vhodný na skladovanie mokrej obuvi. Rozhodne sa vyhnite najlacnejším kusom, ktoré majú lepené okraje, ktoré sa za mokra začínajú odlepovať.
TIP: Porézne materiály, ako je drevo alebo bambus, by mali byť v ideálnom prípade chránené odkvapkávačom, pretože aj keď je materiál dobre ošetrený, vlhkosť v kombinácii so soľou z chodníka zanechá nevzhľadné stopy.