Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

V každej domácnosti by mala byť spálňa tou miestnosťou, kde sa čas na chvíľu zastaví. Poskytuje nám útočisko, relax a regeneráciu po náročnom dni. Tak ako je nášmu telu prirodzený pohyb, tak sa nám žiada pohodlný spánok. Jedným z rozhodujúcich kritérií je pritom kvalita a rozmiestnenie hlavného a doplnkového spálňového nábytku.

Postel, základ každej spálne

Typickým predstaviteľom modernej spálne je veľká manželská posteľ. Tú si pre jej výhody zaobstarávame, aj keď sa o posteľ s nikým deliť nemusíme, resp. nachádza svoje uplatnenie už aj v hosťovských a študentských izbách.

V prípade, že sa zaujímate o priestrannú posteľ s rozmermi 200 x 200 (210, 220) cm, jej umiestnenie musí podľa Feng-šuej korešpondovať s ďalším spálňovým nábytkom – pre plynulosť, bezpečnosť v pohybe a taktiež pre zdravý a komfortný spánok.

Zdroj foto: voronaman / Shutterstock.com

Umiestnenie postele podľa Feng-šuej

Pri umiestňovaní čela postele do spálne vychádzame z najviac osvedčených a odporúčaných svetových stránna základe starého učenia Feng-šuej. Pokoj a ospalosť podporuje posteľ orientovaná na sever alebo na severozápad – sú to vhodné miesta pre hlboký a neprerušovaný odpočinok. Pozor! Prúdenie silnej energie v spálni by sme podnecovali umiestnením postele na južnú stranu, čo by nepriaznivo vplývalo na nočný pokoj a potrebnú regeneráciu.

Okolo postele sa musí v každú hodinu kumulovať len pozitívna aura. Dosiahneme to správnou konštrukciou postele – preferované sú bez úložného priestoru alebo s úložným, ale s kvalitným dreveným opracovaním – rovnako tak aj prístupom k posteli z oboch strán.

Rovnako pokojným, relaxačným dojmom pôsobia postele s drevodekorom, ktorý navyše dodáva na pôvabe vo svojich jemných, oblúkových líniách. Taktiež ani samotné čelo postele nemá vyznievať zbytočne mohutným dojmom. Skvelým moderným riešením sú napr. čelá s vyrezávanými motívmi, prípadne s tzv. okienkovým usporiadaním.

Doplnkový nábytok a jeho funkcia v spálni

Z hľadiska prúdenia pozitívnej energie v spálni sa nemusíme obávať ani menšieho nábytku. Rozhodne nás o komfort neoberajú, ba práve naopak. V plnej miere ho umožňujú napríklad praktické bočné nočné stolíky. Odporúčame tie v jednom sete s posteľou a v rozlíšení úložných priestorov na otvorené a uzavreté (výsuvné alebo na dvierka).

Priestranné komody

Viac vás láka väčší doplnkový nábytok, len sa obávate výsledného efektu? Príjemné s užitočným v sebe spájajú moderné komody do spálne alebo otomany. Komody si vieme predstaviť aj v blízkosti postele, ale musí ísť o dispozične väčšiu spálňu. V takej bežne umiestňujeme posteľ v centre izby, kde ju z periférnych strán vymedzujú práve komody (alebo kombinácia komody a skrinky). Komody často nahrádzajú funkciu nočných stolíkov a poskytujú veľa ďalších benefitov. Jedným z nich je väčšia priestrannosť a všestrannejšie odkladacie možnosti.

Zdroj foto: New Africa / Shutterstock.com

Komodu si tak môžeme vyhradiť na odkladanie nočnej výbavy, kde na vrchnej časti dominuje osvetlenie k posteli, nevyhnutné lieky, pohár s vodou, dobrá kniha a okuliare na čítanie s ochranným puzdrom a pomôckami na očistenie. V komode medzi bežnou každodennou výbavou nachádzame zase oblečenie, bižutériu a menšie bytové doplnky.

Otomany do spálne

Vo funkčnej nadväznosti na komody sa doplnkový spálňový nábytok rozširuje o otomany. Niektorí ich považujú za samostatný typ nábytku, iní ako verziu ku komodám. Najčastejšie majú podobu čalúneného rozšírenia k posteli. Príležitostne ich možno využiť aj na sedenie. V dostupných verziách sa stretávame s výsuvnými šuplíkovými modelmi alebo s typmi s menšími otváracími dvierkami či s výklopom.

Rada na záver

V spálňach funkčne rozdeľujeme priestor na nočnú (spánkovú) a dennú (relaxačnú) zónu. Tieto časti nekombinujeme, striktne ich ohraničujeme či už hlavným alebo doplnkovým nábytkom. Zatiaľ, čo v nočnej zóne dominuje posteľ a menší posteľný nábytok, v dennej sú to skrine, kreslá, vešiakové zostavy, no nikdy nie bežná elektronika s pracovňou. To je v spálni tabu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *