Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

Hoci sa leto zdá byť ešte trochu vzdialené, nič nám nebráni začať sa pripravovať na letnú sezónu. Čo tak vytiahnuť gril zo skrine, kôlne alebo záhradného domčeka, vyčistiť ho a naštartovať na ďalšiu sezónu? Poznáte to. Tí, ktorí sú pripravení, nie sú zaskočení a v tomto prípade možno budú medzi prvými, ktorí tento rok ugrilujú niečo dobré.

Aj gril potrebuje starostlivosť

Zatiaľ čo o seba sa staráme a sledujeme, čo jeme, ako dlho spíme, či sa hýbeme a či máme dostatok vitamínov a minerálov, starostlivosť o veci často zanedbávame. Aj keď tí, ktorí vlastnia vozidlo, nám budú pravdepodobne oponovať, pretože mu určite venujú potrebnú starostlivosť. Nielenže sme na ňom závislí my a auto, ale ani gril sa nezaobíde bez správnej údržby. Ako to teda urobiť a bez čoho sa zaobídete?

Tip číslo jedna: Zaobstarajte si správne vybavenie

Pravdepodobne najdôležitejšia je kefa na čistenie grilovacieho roštu, ktorá je na trhu dostupná v niekoľkých variantách. Líšia sa nielen materiálom, ale aj dĺžkou a tvarom. Užitočné sú aj špongie na grill a grilovacie rošty, grilovacie rukavice, špachtle, čistiace prostriedky na gril, utierky z mikrovlákna, odkvapkávacie misky a ochranné kryty na gril.

TIP: Čo je ešte potrebné pripraviť pred začiatkom grilovacej sezóny? Prečítajte si náš článok Ako zrenovovať drevenú terasu a vrátiť záhradnému nábytku lesk.

Tip číslo dva: Čistý grilovací rošt je základom

Kto by tiež dával na gril mäso alebo syr so zvyškami z predchádzajúceho grilovania? V ideálnom prípade by sa rošt mal čistiť počas grilovania, skôr ako naň položíte ďalšie potraviny. Tým sa zabráni prelínaniu chutí a mäso chutí ako mäso a zelenina ako zelenina.

Napriek tomu rošt po skončení grilovania vyčistite. Najprv ho nechajte niekoľko minút bežať na vysoký výkon, aby sa mastnota a nečistoty zachytené na rošte vysušili. Potom gril otvorte a vyčistite jeho hornú časť. Po dokončení si nasaďte grilovacie rukavice, gril otočte a vyčistite aj druhú stranu. Nechajte gril dôkladne vychladnúť.

Zdroj: Shutterstock.com

Vedeli ste, že na čistenie roštov sa hodí oceľová kefa alebo oceľová špongia?

Tip číslo tri: Vyčistite popolník

Máte gril na drevené uhlie? Potom je tiež potrebné vysypať popol, ktorý vzniká pri horení, a je dôležité ho po každom grilovaní odstrániť. Je možné, že vám do popola spadol kúsok klobásy, mäsa alebo zeleniny, ktorý by tam nemal zostať až do ďalšieho grilovania.

Tip číslo štyri: Gril musí byť odmastený

Pozrime sa na to. Čo najčastejšie pripravujete na grile? Mäso? Klobásy? Párky? Syr? Zo všetkých môže kvapkať tuk, ktorý sa prilepí na gril a nevyzerá dobre. Raz za čas musíte gril odmastiť špeciálnymi prípravkami, ktoré stačí nastriekať, nechať pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnuť vodou.

Tip číslo päť: Očistite aj vonkajší plášť

Určite sa nechcete pozerať na špinavý a zaprášený gril. Natož aby ste na ňom pripravovali potraviny. Na čistenie vonkajšieho plášťa budete potrebovať handričku a mydlovú vodu alebo vhodný čistiaci prostriedok. Môžete si zaobstarať aj ochranný kryt, ktorý gril ochráni pred prachom aj poveternostnými vplyvmi.

Zdroj: Shutterstock.com

Tip číslo šesť: Údržba sa líši aj podľa typu grilu

Každý typ grilu si vyžaduje inú starostlivosť. Čo je dobré pre jeden gril, nie je dobré pre iný a naopak.

Ako sa starať o elektrický gril?

Elektrické grily sa ľahko používajú, môžete si tak pripraviť grilované pochúťky v kuchyni alebo v zime na terase. Ľahko sa s nimi manipuluje a výsledok je perfektný. Ale aj elektrický gril potrebuje odstrániť zvyšky jedla a mastnotu z roštu. Len tak vám bude slúžiť dlhé roky.

Vedeli ste, že elektrické grily sú zvyčajne menšie, ale to neznižuje ich potrebu náležitej starostlivosti? Steny grilovacej nádoby je potrebné čistiť častejšie ako napríklad pri griloch na drevené uhlie alebo plynových griloch. Potrebujete len plastovú špachtľu a jarový roztok.

Zdroj: Shutterstock.com

Ako sa starať o plynový gril?

Plynové grily sú v posledných rokoch čoraz populárnejšie a sľubujú zdravšie grilovanie ako grily na drevené uhlie. Po každom grilovaní spálite zvyšky jedla a tuku tak, že gril zapnete na vysokú teplotu na približne 15 minút.

Po každom grilovaní vyčistite rošty a nezabudnite na aróma koľajnice, na ktoré kvapká šťava a tuk a ktoré dodávajú mäsu jedinečnú chuť a vôňu. Po vypálení grilu jednoducho zotrite zvyšky z aróma koľajnic papierovou utierkou alebo handričkou.

Akú starostlivosť venovať grilu na drevené uhlie?

Mnohí z nás prepadli kúzlu grilovania na drevenom uhlí. Aby ste mohli správne grilovať mäso a iné pochúťky, musíte zabezpečiť správne prúdenie vzduchu. To však nemôžete urobiť, ak je gril pod roštom plný popola. Nezabudnite ho tiež vybrať z popolníka pod grilom. Ale pozor! Popol vysypávajte len vtedy, keď je gril studený.

Tip číslo sedem: Chráňte gril pred poveternostnými vplyvmi

Koľkí z nás používajú gril každý deň? Málokto z nás to robí a počas dňa môže pršať alebo fúkať vietor a grilu neprospieva ani priame slnečné svetlo. Chráňte svoj poklad pred poveternostnými vplyvmi tak, že ho ukryjete pod ochranný kryt alebo prístrešok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *