Vedeli ste, že podľa odborníkov strávime v posteli až jednu tretinu svojho života? Nájdenie vhodnej postele do spálne alebo detskej izby je teda kľúčovým faktorom, ktorý zabezpečí pohodlný a zdravý spánok. Toto sú základné atribúty a otázky, na ktoré by ste sa mali pri jej kúpe sústrediť.
Aká by mala byť veľkosť postele?
Voľba veľkosti je závislá od dvoch základných faktorov, a to: kto bude posteľ používať a aké sú proporcie miestnosti.
Vzhľadom na miestnosť
Je potrebné svedomito zmerať miestnosť a vziať do úvahy rozloženie ostatných prvkov (okná, dvere, nábytok, vypínače, zásuvky a iné). Okolo každej strany postele by mal zostať voľný priestor min. 80 cm pre dobrú priechodnosť. Ak máte v jej blízkosti komody a skrine, na ich otváranie budete potrebovať aspoň 120 cm.
Vzhľadom na používateľa
Odporúčaná veľkosť postele, ktorá zabezpečí maximálny komfort, je odvodená od výšky osoby, ktorá ju bude používať. Platí, že dĺžka postele by mala byť minimálne o 25 cm väčšia, ako je telesná výška jej používateľa. Ideálna šírka je v prípade jednolôžkovej postele 90 – 100 cm a pri manželskej posteli 180 – 200 cm.
Aká je ideálna výška postele?
Aj v tomto prípade je potrebné brať do úvahy výšku človeka a jeho vek. Odporúčaná výška je 50 – 60 cm. Nezabúdajte započítať rám a matrac postele – ten by mal byť zapustený aspoň do ⅓.
Keď sa na posteľ posadíte, vaše nohy by sa mali dotýkať zeme a zvierať s kolenom uhol 90°. Vďaka tomu bude líhanie aj vstávanie z postele jednoduchšie a nebudete zbytočne zaťažovať kĺby.
Aký materiál je najlepší?
Výber materiálu má vo všeobecnosti vplyv na kvalitu, odolnosť a cenu daného kusu nábytku, či už ide o zásuvkové komody, písacie stoly alebo postele. Za najlepšiu voľbu sa považujú postele z kvalitného masívneho dreva, prípadne aglomerované materiály imitujúce drevo – laminované drevotriesky alebo drevovláknité dosky vyrobené z jeho odpadu.
Postele z masívu
Výhodou masívu je jeho dlhá životnosť, spojená s excelentnou pevnosťou a odolnosťou, vysoká nosnosť a stabilita. Nevýhodou masívnej postele môže byť zmena farby (drevo stále pracuje) a vysoká hmotnosť sťažujúca manipuláciu.
Postele z drevotriesky (LTD)
Takéto postele zaujmú hlavne cenovou výhodnosťou, rôznorodou povrchovou štruktúrou a odolnosťou voči mechanickému vplyvu. Ich povrch je opatrený špeciálnou vrstvou – papierom zaliatym melamínovou živicou. Zvyčajná hrúbka LTD dosky je 18 mm.
Postele z drevovláknitých dosiek (MDF)
Predstavujú kompromis medzi masívom a LTD. Ide o stredne tvrdý materiál, ktorý imituje vlastnosti masívu (pevnosť, nosnosť), nemá však typickú kresbu a vôňu dreva. Vyznačuje sa tiež odolnosťou voči škodcom.
Aké sú možnosti úložného priestoru?
V stiesnených bytoch je potrebné hľadať čo najlepšie možnosti pre maximalizáciu úložného priestoru. Aké sú možnosti, keď ani praktické komody a vstavané skrine nestačia? Jedným z riešení je kúpa úspornej jednotky, postele s odkladacím priestorom, ktorá zvýši funkčnosť spálne či detskej izby.
Hydraulická posteľ
Disponuje ľahko ovládateľným zdvíhacím mechanizmom – hydraulickým piestom, vďaka ktorému matrac pohodlne vyklopíte a získate praktické miesto na odkladanie vecí. Možnosti otvárania sú zboku alebo spredu (polohovacie rošty/rošt v celku). Rošt postele zostane zdvihnutý, nemusíte ho podopierať.
Posteľ so zásuvkami
Obľúbeným typom, hlavne vďaka ľahkej a pohodlnej manipulácii, sú postele so zabudovanými zásuvkami. Ako alternatíva existujú aj samostatné výsuvné boxy na kolieskach, ktoré umiestnite pod posteľ. Na ich otvorenie/vysunutie je však potrebný väčší priestor.
Boxspring posteľ
Ide o variant pre náročných, ktorý v sebe spája viacero vrstiev matracov – spodný pružinový, nosný a topper. Masívny rám je zároveň zárukou dlhej životnosti. Úložný priestor sa otvára zboku, pričom poskytuje dva hlboké boxy oddelené priečkou.