Pamätáte si na prázdniny u babičiek, keď nás prikrývali perinou, ktorá bola dvakrát taká veľká a ťažká ako my sami? A spod ktorej sa nám ráno nechcelo vyliezť? Periny týchto rozmerov už z našich spální takmer vyzmizli, to však neznamená, že prírodné materiály už nemajú pri výbere lôžkovín v našich spálňach žiadne miesto. Akurát sa zmenil spôsob, akým sa prírodné materiály spracúvajú. Tým pádom už prikrývka z peria nie je taká ťažká ako kedysi, no pozitívne vlastnosti prírodných materiálov zostávajú stále rovnaké.
Prikrývky z prírodných materiálov, akými sú perie či ovčia vlna, majú výbornú termoregulačnú vlastnosť. To znamená, že ich možno používať celoročne, nakoľko v zime zohrejú a v lete príjemne chladia. Okrem toho, že regulujú telesnú teplotu, zároveň dobre sajú vlhkosť.
Prikrývky a vankúše z peria
Prikrývky, ktoré sú plnené perím, obsahujú buď husacie alebo kačacie perie. Stačí sa opýtať našich starých mám, ako sa kedysi socializovali pri šklbaní peria do perín a vankúšov a trávili takto nejeden večer s priateľkami. Zároveň každej dcére k vydaju odkladali naše babičky perie, aby sa nová gazdiná mala čím po svadbe prikryť. Tieto zvyky už asi tak ľahko v našich domácnostiach nenájdeme, no prikrývky plnené perím áno. Kačacie perie býva lacnejšie ako to husacie z toho dôvodu, že kačacie máva kratšiu životnosť. Ako sme spomínali, takéto prikrývky majú výbornú termoregulačnú vlastnosť. Jediné, na čo pri kúpe týchto prikrývok treba dávať pozor, aby bola perina správne a poctivo prešitá a aby tak nedochádzalo k zhrňovaniu výplne.
Alergia na perie?
Prikrývky z peria sa často skloňujú v súvislosti s nevhodnosťou pre alergikov, ktorí sa po noci v perinách plnených perím zobúdzajú s červenými a opuchnutými očami. Pravdou však je, že na perie má alergiu iba veľmi málo ľudí a čo je pre nich problém, je prach. V dnešnej dobe sú však už výrobcovia a spracovatelia prírodných materiálov nanajvýš dôslední aj v samotnom prepracovaní prikrývky a viacnásobnom prešití, ktoré zaručuje nepriepustnosť periny, takže prach ani roztoče sa do nej nedostanú. Pokiaľ však alergiou trpíte, pri kúpe prikrývky z peria si nezabudnite poctivo preštudovať visačky a najmä spôsob spracovania danej lôžkoviny.
Čistenie peria
Väčšina súčasných prikrývok z peria sa dá prať aj v práčke. Problémom však býva, že pri praní tieto prikrývky nasajú veľa vody a malé práčky preto pranie perín nemusia zvládnuť. V tom prípade vám odporúčame obrátiť sa na čistiarne, ktoré majú s praním a sušením takýchto perín skúsenosti a nehrozí im, že by sa perina zle vysušila. Pokiaľ sa totiž prikrývka z peria správne nevysuší, hrozí množenie plesní, čo by sme určite neradi videli.
Prikrývky a vankúše z ovčej vlny
Ďalším veľmi obľúbeným prírodným materiálom, ktorý sa využíva pri výrobe prikrývok, vankúšov či dek, je česaná ovčia vlna. Pokiaľ si zvolíte výrobcu, ktorý pri spracovaní používa 100% čistú vlnu, získate lôžkovinu, ktorá je nielen zdravotne absolútne nezávadná, má vynikajúce termoregulačné vlastnosti, ale je navyše vhodná aj pre deti. Pokiaľ by niekomu pri prikrývkach z peria prekážal špecifický pach, ktorý sa u tohto typu lôžkovín môže objaviť, ovčia vlna je ideálna aj v tom, že je absolútne bez zápachu. Ovčia vlna ako výplň do prikrývok či vankúšov je nielen termoregulačná, ale zároveň aj antibakteriálna. Prikrývka sa natoľko prispôsobuje telesnej teplote, že sa vôbec nemusíte obávať, že by ste mali pocity horúčavy či sa pod prikrývkou nadmerne potili. Prikrývky z ovčej vlny navyše ocenia reumatici, keďže výborná prehrievacia schopnosť ovčej vlny znižuje bolestivosť. Tu treba spomenúť, že aj horúci trend internetu – maxi pletená deka sa vyrába z ovčej vlny, a teda má všetky vyššie uvedené vlastnosti.
Starostlivosť o vlnu
Výrobky z ovčej vlny sa odporúča dostatočne vetrať na čerstvom vzduchu. Pokiaľ prikrývku alebo deku z ovčej vlny perieme, prací prostriedok by mal obsahovať lanolín, ktorý sa postará o jej správne ošetrenie. Zapamätajte si však, že mokrú vlnu nikdy nežmýkame, iba zľahka postláčame a necháme vo vodorovnej polohe uschnúť. Zároveň treba mať na pamäti, že produkty z ovčej vlny by sa mali vyhnúť priamym zdrojom tepla vrátane slnečného žiarenia.
Prečo si zvoliť práve prírodné materiály
Ako sme už spomínali, najväčšou výhodou, pokiaľ siahnete po prírodných materiáloch, je ich výborná termoregulačná vlastnosť. Nemusíte sa báť prehriatia pod prikrývkou z ovčej vlny ani v lete, práve naopak, prírodné materiály sa postarajú o to, že v lete vás príjemne schladia a cez zimu zase zohrejú. Navyše majú prírodné materiály vysokú životnosť, pokiaľ sa budete o vankúše a prikrývky správne starať. Veď si zase spomeňme na naše babičky, ktorým jedna perina vydržala častokrát aj celý život. Starostlivosť o prírodné materiály určite netreba podceňovať, v tomto prípade môže byť údržba o čosi náročnejšia ako pri iných typoch prikrývok, pozitíve vlastnosti prírodných materiálov vás však presvedčia, že ide o typ lôžkovín, do ktorých sa oplatí investovať.